Fotografia môže zaznamenať podobizeň človeka, ale aj jeho osobnosť, charizmu, vyžarovanie, vnútornú energiu, silu, životný postoj… Portrét je oveľa viac ako len kópia svetelnej stopy človeka v istom priestore. Hovorí sa, že portrét je práve pre to všetko najťažšia fotografická disciplína.

Portrét info

Každý fotograf má svoj svet. Mojím svetom sú momenty detstva. Páči sa mi zachytávať bábätká, škôlkárskych výmyselníkov, šarvancov zo škôl aj skorodospelákov  tam, kde žijú a pohybujú sa a takých, akí v skutočnosti sú – prirodzení a uvoľnení. Sú totiž krásni, keď robia huncútstva, prežívajú naozajstnú radosť, nadšenie zo zážitkov, keď majú v očiach nepredstierateľnú detskú pýchu na svoje múdrosti a výtvory. Zbožňujem ich priateľstvá potvrdené ručičkou v ruke či objatím. Alebo keď predvádzajú jednu chvíľu nebotyčný obdiv voči rodičom, a o minútu neskôr malý boj o najdôležitejšie veci sveta.

Pre pekné rodinné portréty platí všetko to čo pre portréty. No mojim cieľom pri rodinnom portréte je zachytiť v tvárach a gestách ľudí aj ich vzťah, lásku. Štýl či istú etapu života, rodinné pozadie. Preto mám pri rodinných fotografiách rada prostredie domova alebo obľúbené miesta rodín, ktoré ešte umocňujú prirodzené emócie. Mojim klientom odporúčam fotografovanie rodiny reportážnym štýlom. Samozrejme, záujemcom o detské a rodinné portréty s neutrálnym prostredím viem ponúknuť aj takéto pokojné snímky. Portrétne pozadie a ďalšiu potrebnú techniku si vozím so sebou.

Fotografujem ľudí v neutrálnom priestore na rôzne typy prezentácií, ale  aj v priestoroch, ktoré ich charakterizujú a kde je prostredie plnohodnotnou súčasťou portrétu. Takýto portrét vypovedá o spoločenskom postavení, atmosfére a zobrazuje viac ako len fyzický vzhľad človeka. V jednom i v druhom prípade je dôležité, aby fotograf a muž alebo žena pred objektívom mali na fotenie potrebný čas a pohodu. Taktiež portrétujem ľudí pre médiá pri biznis rozhovoroch. Kvôli portrétu prídem za Vami s technikou, pomôckami i portrétnym pozadím.

Už samotné slovo glamour akoby v sebe nieslo svetlá reflektorov, vôňu krásnej ženy, ligot hviezd a zvuk cvakujúcej závierky fotoaparátu. Tá dlhá cesta do sveta slávy sa začína túžbou nohatej tínedžerky mať svoj prvý book. Neváhajte, ak v sebe máte skrytú túžbu usmiať sa raz z titulnej stránky magazínu. A nemusíte nevyhnutne byť nohatá šestnástka. Krása ženy (ale aj chlapca, muža) je neuveriteľný fenomén. Zázrak, ktorý treba objaviť. Lebo nie je všetko zlato, čo sa blyští, ale diamant je diamantom už vo chvíli, keď ho ešte iba treba vybrúsiť. Kým nevyskúšate, nebudete vedieť.